بعضی روزا وقت دارین و میتونین مواد غذایی تازه بخرین اما همیشه اینطور نیست. وقتی که از روش درست فریزر کردن غذاها باخبر باشین میتونین عادات غذایی سالم رو با صرف تلاش و زمان کمتر حفظ کنین.

روش درست ذخیره مواد غذایی

بعضی روزا وقت دارین و میتونین مواد غذایی تازه بخرین اما همیشه اینطور نیست. وقتی که از روش درست فریزر کردن غذاها باخبر باشین میتونین عادات غذایی سالم رو با صرف تلاش و زمان کمتر حفظ کنین. این هنر بهتون کمک میکنه که با خیال راحت و بهداشتی مواد غذایی رو منجمد کنین. ما بهتون نشون میدیم که چطور میتونین مواد غذایی رو در خونه به صورت سالم و منظم ذخیره کنین.

حقایق ذخیره مواد غذایی که نباید نادیده بگیرین:

منجمد کردن غذاها در ۰ درجه فارنهایت (منفی هفده درجه سانتیگراد) میکروب ها رو غیرفعال میکنه اما به طور کامل نابودشون نمیکنه.

سعی کنین در آشپزخونه و در یخچالتون بوی غذاها به همدیگه انتقال پیدا نکنه.

وقتی به درستی از اقلام غذایی مراقبت نشه باکتری در اونا رشد کرده و منجر به خراب شدن طعم و بافت غذا میشه.

مراقب باشین که مواد غذاییتون رطوبتشون رو از دست ندن.

قبل از منجمد کردن، غذاهای داغ رو اول خنک کنین. میتونین ظرف غذای گرم رو در یه ظرف بزرگ که یخ یا آب یخ داره قرار بدین و برای سرعت داده به روند خنک شدن غذا رو هم بزنین.

روی بسته ها یا ظروف مواد غذایی منجمد برچسب بزنین و تاریخ رو هم بنویسین حتی اگه میخواین در یکی دو روز آینده ازش استفاده کنین.

حتما قبل از اینکه میوه ها و سبزیجات رو ذخیره کنین اونا رو بشورین، اینکار بهتون کمک میکنه تا از آلودگیهای این مواد خلاص بشین.

مطمئن شین که اقلام غذایی خام و پخته نزدیک هم نگه داری نمیشن و با هم ارتباط پیدا نمیکنن، چون اگه نزدیک هم باشن عمر مفیدشون کاهش پیدا میکنه.

برای اینکه غذاها سریعتر منجمد بشن از ظرفهای کوچیک استفاده کنین تا به این ترتیب از رشد باکتری ها هم جلوگیری کنین.

یکی از قوانین ذخیره مواد غذایی اینه که تا جایی که ممکنه هیچ هوایی درون ظرف یا کیسه فریزر نباشه. این کار باعث میشه که غذا برای دوره زمانی طولانی تری تازه بمونه.

وقتی گوشت یا غذاهای پخته رو منجمد میکنین حتما باید قبل از اینکه اونا رو داخل فریزر بذارین، بسته بندی فویل هم داشته باشن. اونا رو در کیسه فریزر قرار بدین و مطمئن شین که در عرض یک ماه بعد از خرید ازشون استفاده میکنین.

اقلام غذایی رو در خنک ترین و عمیقترین قسمت فریزر قرار بدین تا به طور کامل یخ بزنن.

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه